top of page

Elektronik Cihazları Şarj Ederken Dikkat Etmemiz Gereken 10 Kural


Elektronik cihazların şarj sırasında fazla sanarak alev alması ya da patlaması ilk kez duyduğumuz bir olay değil. Samsung Galaxy Note 7 serisinin patlayan pil skandalından sonra ardı arkası kesilmeyen trajik haberlere bir yenisi daha eklendi.  İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde 11 yaşında bir çocuğun başına gelen kaza, elektronik cihazlarımızı şarj ederken ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini bizlere tekrardan hatırlattı.

Daha 11 yaşındaki genç çocuğun uyuduğu sırada yatağının üstünde şarj olmaya devam eden Samsung marka tableti, aşırı ısınma sonucu önce nevresimlerin alev almasına, sonrasında ise yangın çıkmasına sebep oldu. Şans eseri ciddi bir yaralanma olmadan atlatılan bu kaza, akıllara elektronik cihazlarımızı şarj ederken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu da getiriyor.

Genellikle bataryaların aşırı ısınmasından dolayı kaynaklanan patlamalar sonucu oluşan bu tarz kazalardan korunmak için uygulamamız gereken oldukça basit yöntemler var. İşte o yöntemler;

1. Asla üçüncü parti üreticilerden alınan şarj kablolarını ya da adaptörleri kullanmayın. Orijinal ekipmanlar kullanmak her zaman daha güvenlidir.

2. Eğer bataryanızı değiştirmenin zamanı geldiyse daima üretici firmadan alışveriş yapın, kesinlikle yan sanayi ürün kullanmayın.

3. Akıllı telefonunuzu tabletinizi ya da lityum-ion batarya taşıyan herhangi bir cihazı olması gerekenden fazla şarj etmeyin.

4. Şarj sırasında, elektronik cihazınızı mobilya, yatak, ahşap ya da kâğıt gibi yanmaya müsait eşyaların bulunduğu alanlarda bırakmayın.

5. Uyumadan önce akıllı telefonunuzu şarj etmeye karar verirseniz asla yastığınızın altında tutmayın. Cihazınızı güvenli bir yere götürün.

6. Akıllı telefonunuzu ya da bataryası bulunan herhangi bir elektronik cihazı direkt güneş ışığı altında bırakmayın.

7. Eğer elektronik cihazınızın tamire ihtiyacı varsa bu işlemi sadece yetkili servislerde yaptırın.

8. Akıllı telefonunuzu ya da diğer cihazlarınızı şarj ederken, mümkün olduğunca ekstra uzatma kablosu ya da farklı marka adaptörler kullanmamaya dikkat edin.

9. Elektronik cihazınızı şarj ederken dışarıdan herhangi bir basınç uygulamayın ya da üzerini örtmeyin.

10. Eğer akıllı telefonunuzu ya da elektronik cihazınızı bir kılıf ile kullanıyorsanız şarj esnasında bu kılıfı çıkarmak cihazınızın gereksiz bir şekilde ısınmasına da engel olacaktır.

Sadece bu 10 basit adım takip ederek karşılaşabileceğimiz tehlikeleri minimalize etme şansımız var. Teknoloji her geçen gün biraz daha ileriye doğru gidiyor olsa da üretim aşamasındaki küçük bir hata veya yanlış bir hesaplama bu tarz kazalara sebebiyet verebilir. Her zaman için dikkatli olmakta fayda var.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page